ניהול זמן – או: איך לעבוד במשרד משמונה עד חמש וגם לנהל עסק פאסיבי

ניהול זמן – איך עושים גם וגם?

הזמן שלנו הוא אחד המשאבים החשובים והיקרים ביותר שיש לנו – אולי אפילו היקר מכל. יש לנו עבודה, משפחה, תחביבים, חברים, ועוד – ולא פעם נשאלת השאלה איך מצליחים לעשות בבת אחת. איך משקיעים בעבודה וגם בילדים. איך הולכים כל יום למשרד וגם מקימים את העסק האינטרנטי שלנו. בסופו של דבר, הרי, יש רק 24 שעות ביממה.

ניהול זמן

כאדם יעיל מאוד באופן יחסי, וכאחד שעושה גם וגם – גם עובד במשרה מכניסה מאוד, וגם מקים ומנהל עסקים אינטרנטיים – להלן חמשת העצות שלי לניהול זמן נכון, כזה שמאפשר לעשות יותר באותם 24 שעות. ואגיד מראש – שום דבר לא יהיה חדש לכם (אני מניח). המפתח הוא ביישום!

5 עצות לניהול זמן:

1. מטרה

התנהלות חסרת מטרה היא בזבזן הזמן הגדול ביותר. שבו וכתבו לכם – מה אתם רוצים להשיג? באיזה פרק זמן? ככל שהמטרה תהיה ברורה יותר, כמותית יותר, כך יהיה קל יותר להתקדם לקראתה ולהשיג אותה. מטרה כמו – "אני רוצה להיות עשיר" – היא כללית מידי. מטרה כמו – "אני רוצה להקים אתר תוכן מניב בתוך שנה" – היא כבר הרבה יותר ממוקדת. אפשר כמובן להגדיר מטרה או מטרות הרבה יותר ממוקדות. ככל שאני ממוקד יותר כך קל לי להתקדם עם השלבים הבאים ובסופו של דבר להשיג אותה מטרה.

2. תכנית

מטרה בלי תכנית לא שווה יותר מידי. אחרי שהגדרתם לעצמכם את המטרה, שבו והגדירו תכנית שעונה על השאלה – מה אני צריך לעשות, מתי ואיך, כדי להשיג את מטרתי? התכנית חייבת להיות מפורטת, וככל שיש לכם פחות זמן לעסוק בעסק האינטרנטי שלכם היא צריכה להיות עוד יותר מפורטת. אם יש לכם שלוש שעות בשבוע לעסק האינטרנטי שלכם,  חשוב שלא תבזבזו אותן על בהייה במסך או על פעולות שלא מוסיפות ערך, אלא רק ואך ורק על משימות שהוגדרו מראש. הגדירו לכם משימות לכל שבוע. אם הספקתם – סמנו וי. אם לא – דחו לשבוע הבא. בכל מקרה, אל תתנהלו בלא תכנית, אחרת הזמן שלכם הולך לאיבוד, לבלי שוב.

3. בניית שגרות עבודה

ברגע שיש לכם מטרה ותכנית אתם כבר לא מתנהלים באופן אקראי אלא באופן מחושב. בזה כבר עשיתם צעד ענק קדימה. הדבר הבא שצריך הוא שגרות עבודה ברורות. קחו את הזמן שלכם וחלקו אותו בצורה מוגדרת בין כמה שגרות הכרחיות. למשל – אם יש לכם חמש שעות בשבוע – חצי שעה למעבר על התכנית ועדכונה. חצי שעה לבדיקת האתר, תוצאות ומדדים. שלוש שעות לביצוע המשימות שמופיעות בתכנית. שעה ללימוד נושאים חדשים, קריאת מאמרים וכו'. ברגע שאתם מכניסים את עצמכם לקצב מסוים ומתמידים בו, הרבה יותר קל להגיע להישגים.

4. עזרה מאחרים

זה אולי אחד הטיפים המרכזיים שאני יכול לתת לכם – כיון שהעסק שלכם הוא אינטרנטי ולא חנות ירקות, כמעט כל פעולה שאתם יכולים להעלות על הדעת ניתנת לרכישה באינטרנט – תחזוקת האתר, כתיבת תוכן, קידום, בנית לינקים ועוד ועוד. אם אין לכם זמן, הדבר הנכון והטוב ביותר לעשות הוא לקנות זמן, כלומר לקנות עזרה שתעשה עבורכם את העבודה. חלקכם יאמרו מיד – אבל זה עולה כסף… – נכון, חברים, הקמת עסק עולה כסף, ומצריכה השקעת זמן ומאמצים, אחרת לא מגיעים להישגים…  עצתי לכם היא לבדוק עם עצמכם מה אתם לא יודעים או לא רוצים לעשות בכל הנוגע לאתר שלכם, ולבדוק מי יכול לעשות זאת עבורכם. האינטרנט מלא בפרילנסרים בכל תחום אפשרי. מצאו את האחת או האחד שיכול לעזור לכם.

5. לימוד והפקת לקחים

אחד מבזבזני הזמן הגדולים ביותר הוא לעשות דבר כלשהו פעמיים או יותר. למדתם משהו חדש? גיליתם איזשהו טריק או טיפ שעוזר לכם? רשמו אותו במחברת. חבל שעוד חודש, שנה או שנתיים תשאלו את עצמכם איך בדיוק עשיתם מה שעשיתם ותיאלצו לבזבז זמן יקר ערך על לימוד מחדש. עוד טיפ בנוגע ללימוד (ותמיד יש מה ללמוד ומה להשתפר) – בגדול, אני מכיר שתי אפשרויות ללמוד – לחפש תשובות באינטרנט או לשאול שאלות. חיפוש תשובות לוקח יותר זמן – אתם כותבים שאלה בגוגל ומחפשים בין כל המאמרים שגוגל מציע לכם את התשובה הנכונה. אם יש לכם מזל אתם מוצאים תוך שניה. אם לא – זה יכול לקחת שעות. לחילופין, דרך קצרה ואפקטיבית הרבה יותר היא לשאול בני אדם אמיתיים ולא את גוגל, והדרך לעשות היא פשוטה – מצאו את הקבוצות הנכונות בפייסבוק או בפורומים רלוונטיים, הצטרפו לקבוצה, ושאלו את השאלה. לרוב, בתוך זמן קצר מאוד, תקבלו תשובה ממישהו שנתקל בזה בעבר ופתר את הבעיה. כך, תחסכו זמן יקר.

בהצלחה.

Share This:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *