מהי הכנסה פסיבית

הכנסה פסיבית היא הכנסה אשר מצריכה מעט זמן ומאמץ כדי לחולל אותה, זאת בהשוואה להכנסה "רגילה". בהכנסה רגילה, אקטיבית, יש קשר ישיר בין שעות העבודה שלכם לבין ההכנסה מאותה עבודה. הכנסה פסיבית מנפצת למעשה את המודל הזה.

לדוגמא: נניח שאתם עובדים בעבודה משרדית "רגילה" כלשהי בין תשע לחמש. כדי לקבל משכורת בסוף החודש, אתם צריכים לבוא למשרד יום יום (להיות "אקטיביים"). אם לא תבואו – לא תקבלו.

בהכנסה פסיבית, לעומת זאת, כמות הזמן המושקעת כדי לייצר הכנסה היא קטנה יחסית. למשל – השקעה בבורסה. כמה זמן צריך כדי להשקיע במניה? כמה דקות? שעה? לא יותר. אבל – ברגע שהשקעת, המניות עובדות בשבילך כל הזמן, גם כשאתה ישן. זה בדיוק הרעיון של הכנסה פסיבית – אתה פסיבי, ההכנסה עובדת קשה…

זה עניין של זמן…

מימד הזמן, או השקעת הזמן, הוא איפוא המימד המשמעותי ביותר בכל הנוגע להכנסה פסיבית. עם זאת, חשוב מאוד לציין שאין הכנסה פסיבית מוחלטת. כל הכנסה פסיבית, ולמעשה כל הכנסה מכל סוג שהוא, מצריכה השקעת זמן, כסף ועבודה קשה, כי הכסף לא גדל על העצים. ההבדל בין הכנסה פסיבית, ובפרט הסוגים שיפורטו להלן, לבין הכנסה אקטיבית היא שבהכנסה פסיבית ההשקעה אינה אחידה לאורך זמן – ההתחלה – כמו תמיד – היא קשה, אבל אחר כך תוכלו להתרווח על הכסא ולתת לכסף שלכם לעבוד בשבילכם… זה כל הסיפור.

הכנסה נוספת או הכנסה פסיבית?

במקרים רבים, סביר שתשמעו את המונח "הכנסה נוספת" לצד "הכנסה פסיבית". אין מדובר במילים נרדפות. הכנסה פסיבית, כאמור, היא הכנסה שבה היחס בין השקעת הזמן לבין היקף ההכנסה המתקבל הוא שונה מאשר בעבודה "רגילה". אתם רוצים לעסוק רק באפיקים פסיביים? לכו על זה. זה לגמרי אפשרי. לחילופין, רוצים להמשיך בתחום העיסוק היומיומי שלכם ובמקביל לייסד אפיק פסיבי? גם בסדר. במקרה הזה, ההכנסה הפסיבית וההכנסה הנוספת חד הם.

רוצה לדעת עוד על הכנסה פסיבית? – הצטרף לרשימת הדיוור שלנו וקבל את כל העדכונים אליך למייל

מהם אפיקי ההכנסה הפסיבית הנפוצים?

קיימים שלושה אפיקים:

השקעה בנדל"ן

השקעה בבורסה

השקעה בעסק: מוחשי (לא מומלץ) או וירטואלי (מומלץ מאוד)

 עתה, נפרט ונשווה בין שלושת האפיקים, באמצעות אותו סט של פרמטרים:

השקעה בנדל"ן – רכישת דירה או בית להשקעה

כמה זמן נדרש להשקיע? עד לקניית הנכס, תשקיעו שעות רבות באיתור נכס, התדיינות עם מתווכים, בעלי בתים, עורכי דין וכד'. לאחר מכן תצטרכו להשקיע זמן במציאת שוכר. בשלב שלישי, כשהדירה מושכרת, השקעת הזמן יורדת מאוד, אלא אם יש בעיות תחזוקה בבית או שהשוכר עושה לכם צרות.

כמה כסף צריך להשקיע? כדי לקנות את הנכס תצטרכו לשלם לפחות 50% מערך הדירה באמצעות הון עצמי (בדירה של מיליון שקל, תצטרכו להשקיע במזומן לפחות חצי מיליון שקל…) את היתר אפשר לשלם באמצעות משכנתא, במידה והיא מאושרת על ידי הבנק. בנוסף, יש הוצאות עורך דין, מתווכים, ריבית משכנתא, מס רכישה ועוד. בשלב שני, כשהדירה מושכרת, סביר שתצטרכו להשקיע מידי פעם בתיקונים כאלה ואחרים, החלפת ריהוט וכו'. בנוסף, יש לקחת בחשבון תקופות בהן אין דייר בדירה.

מהי ההכנסה הפסיבית? ישנם שני אפיקים. האחד, תקבולים שוטפים משכר דירה. השני, באם תחליטו למכור (לממש) את הנכס, ובמידה ומחיר הדירה עלה מאז, תוכלו להנות מרווח הון (הפער בין מחיר המכירה למחיר הקנייה, לאחר ניכוי מס שבח).

הכנסה פאסיבית

רמת סיכון: נמוכה יחסית.

התשואה: נכון להיום, התשואה הממוצעת על דירה להשקעה במדינת ישראל נעה בין 2.5 ל- 4.5 אחוז לשנה. יצוין כי חישוב התשואה לוקח בחשבון את התקבולים משכר הדירה בלבד, ולא רווחי הון פוטנציאליים.

מיסוי: ברכישה – מס רכישה. על שכר הדירה – 10% מס על כל שקל מעל 5000 ₪ הכנסה חודשית. במכירת הנכס: מס שבח, במידה וערך הדירה עלה.

אפיקי מינוף אפשריים: השכרה לטווח קצר במקום השכרה לשוכר טווח ארוך.

יתרון מרכזי: לדעתי היתרון המרכזי הוא יותר מנטלי/תודעתי מאשר מוחשי – שילוב של העובדה שיש לך נכס מוחשי נוסף ביד ברמת סיכון הנמוכה, עם התקווה הישראלית הידועה לפיה מחיר הדירה רק ילך ויעלה…

חסרון מרכזי: מצריך הון עצמי ראשוני גבוה – אם אין לך כמה מאות אלפי שקלים ביד (או דירה אחרת למשכן) – אין לך מה לחפש כאן.

השקעה בשוק ההון – מסחר במניות, תעודות סל, אגרות חוב, וכו'.

כמה זמן נדרש להשקיע? זה יכול לנוע בין דקות בודדות לבין שעות וימים רבים. תלוי בכם. אם אתם יודעים באיזה נייר אתם רוצים להשקיע – זה לוקח כמה דקות מול אתר האינטרנט של הבנק שלכם. אם אתם רוצים להשקיע חצי שעה או שלוש שעות באיתור ניירות ערך פוטנציאליים – גם טוב. מעבר לכך – לא צריך. רק להיכנס מידי פעם לחשבון ולראות מה קורה עם הנייר שקניתם.

כמה כסף צריך להשקיע? די בסכום מינימלי של כמה אלפי שקלים (כתלות באפיק ההשקעה – לכל נייר ערך או מוסד שדרכו אתם משקיעים יש כמות מינימום לקנייה או לביצוע פעולת הקנייה). קחו בחשבון שלרוב יש עמלות קניה ומכירה, וכן דמי אחזקת ניירות ערך.

הכנסה פאסיבית מהי ההכנסה הפסיבית? גם פה יש שני אפיקים. האחד, תקבולים מדיוידנדים (על פי מדיניות והחלטות החברה בה אתם מושקעים. שימו לב שניירות ערך כגון קרן נאמנות, תעודת סל, וכו', אינן מחלקות דיוידנדים), השני, רווח הון הנוצר בעת מכירת נייר הערך, בהנחה ששוויו עלה.

רמת סיכון: גבוהה. אך חשוב לסייג שזה תלוי מאוד במדיניות ההשקעה שלכם. אנו מכירים המון סיפורים על אנשים שהפסידו בבורסה, ולמולם סיפורים על אלה שהרויחו ועדיין מרויחים יפה מאוד. לענייננו – זה מאוד תלוי במדיניות בה אתם בוחרים, ובפרט ברמת הסיכון שאתם מוכנים לקחת. אפשר להשקיע באגרות חוב, שנחשבות אפיק סולידי ובעל סיכון נמוך, ולחילופין אפשר להשקיע באופציות של חברה בורסאית כלשהי, שנחשבות מסוכנות באופן יחסי. חשוב לציין כאן שבשורה התחתונה, לטווח ארוך (שנים), הבורסות רק עולות ועולות.

התשואה: שוב, תלוי מאוד במדיניות ההשקעה. התשואה יכולה להיות גבוהה מאוד, או לחילופין שלילית.

מיסוי: מס רווחי הון של 25% על כל דיוידנד שמקבלים וכן בעת מכירת נייר הערך, על ההפרש בין מחיר הקנייה למחיר המכירה.

אפיקי מינוף אפשריים: יש אנשים שלוקחים הלואה מהבנק כדי להשקיע בבורסא, כיון שהם מניחים שהתשואה על ההשקעה תהיה גבוהה מהריבית שישלמו על ההלוואה. המלצתי – אל תלכו על זה, אלא אם אתם יודעים טוב טוב מה אתם עושים.

יתרון מרכזי: אפשר להתחיל מחר בבוקר – השקעת הזמן והכסף הנדרשים הינה קטנה ביותר.

חסרון מרכזי: סיכון גבוה (ופיתוי גבוה).

השקעה (מלאה / חלקית) בעסק מוחשי או וירטואלי.

עסק מוחשי – מכבסה, מכלת, דוכן פלאפל וכו'

עסק וירטואלי – אתר תוכן, חנות אינטרנטית, שיווק שותפים וכו'.

רוצה לדעת איך עושים כסף באינטרנט? – הצטרף לרשימת הדיוור שלנו וקבל את כל העדכונים אליך למייל

בעידן שלנו, וככל שהטכנולוגיה מתקדמת, עסקים וירטואליים הופכים להיות יותר ויותר כדאיים ועדיפים על פני נכסים מוחשיים. הסיבות לכך הן:

1. בעסק מוחשי, לוקח הרבה מאוד זמן להגיע למצב של הכנסה פסיבית, והרי זו מטרתנו – עבודה מועטה והכנסה מרובה.

2. ההשקעה הראשונית והשקעות ההמשך בנכסים מוחשיים גדולים משמעותית מאשר בנכסים וירטואליים.

כדי להמחיש זאת, בואו נשווה בין רכישת עסק מוחשי – מכבסה, לבין אתר תוכן באינטרנט.

אם  תקנו מכבסה, תשלמו ככל הנראה כמה עשרות אלפי שקלים אם לא יותר, תצטרכו ללמוד את העסק, להפעיל אותו בעצמכם לזמן מה, להתעסק עם לקוחות, ספקים ועובדים. בכל הזמן הזה אתם שם בפול טיים, ולכן זו אינה הכנסה פסיבית. רק לאחר כמה חודשים, אולי יותר, תרשו לעצמכם למנות מישהו שיפעיל את העסק במקומכם. ייקח לכם זמן להכשיר אותו ולהכניס אותו לעניינים. ורק אז, מי יודע כמה חודשים או שנים אחרי שקניתם את העסק, ואם בקופת העסק נשאר מספיק כסף אחרי כל ההוצאות, תוכלו להרשות לעצמכם להתחיל לגזור קופון. במילים אחרות, כאב ראש גדול ששכרו אינו בצידו.

נכסים אינטרנטיים הם שונים. היקף ההשקעה הוא קטן ומשך הזמן שייקח להגיע להכנסה פסיבית קצר באופן משמעותי. אי לכך, בבלוג זה נתמקד אך ורק בעסקים וירטואליים (אינטרנטיים) ולא בעסקים מוחשיים.

הכנסה פאסיבית

עולם העסקים הוירטואליים הוא מגוון ומתחדש כל הזמן. עם זאת, בואו ננסה לנתח דוגמא לעסק כזה – אתר נישה, שהכנסתו מבוססת על שיווק שותפים (או באנגלית – Affiliate Marketing) – באמצעות אותן נקודות השוואה.

כמה זמן נדרש להשקיע? בשלב ראשון, כדי להיכנס לעניינים, לבחור נישה ומוצר לשיווק, ולהתחיל לשווק – שעה עד שלוש שעות ביום. בהמשך, השקעת הזמן הולכת ופוחתת והעסק יעבוד בשבילכם. חשוב לי לציין שבבסיס הערכות הזמן הנ"ל קיימת ההנחה שאתם כבר מכירים את העולם הזה ושיש לכם את התשתיות הבסיסיות הנדרשות. אם לאו – תצטרכו להשקיע לא מעט שעות בלימוד ראשוני של כלי וכללי המשחק – בין אם באמצעות קורס מסודר בנושא, בין אם בשיטה של לימוד עצמי.

כמה כסף צריך להשקיע? ההשקעה נמוכה ביותר, ויכולה לנוע בין מאות לאלפי שקלים, תלוי בכם. חשוב לציין שכיום יש אינספור תשתיות חינמיות שיכולות לשרת אתכם ללא עלות. עם זאת, כאמור, הקמת ותחזוקת אתר עשויה לעלות מאות עד אלפי שקלים בשנה.

מהי ההכנסה הפסיבית? כרגיל, שני אפיקים: האחד, זרם תקבולים הנובע מעמלות שיווק, והשני, באם תחליטו למכור את העסק (אתר נישה) שבניתם – רווח הון שתרויחו מהעלייה בשווי העסק.

רמת סיכון: נמוכה. אני רוצה לחדד – לרבים מאיתנו עולם האינטרנט, בגלל חדשנותו, ובגלל שהוא וירטואלי, נראה מסתורי ומסוכן. לכן, כפי שהסברתי במאמר שפרסמתי לגבי קורס שיווק שותפים, חשוב וכדאי מאוד ללמוד ולהבין מה עושים. ברגע שמבינים איך העסק עובד, אפשר להירגע ורמת הסיכון יורדת.

תשואה: גבוהה, אבל זה תלוי בכם. אפשר להגיע להכנסה פסיבית יפה ומרשימה בהשקעת זמן וכסף מינימליים.

מיסוי: מס הכנסה ומס רווחי הון כמו בכל עסק אחר.

אפיקי מינוף אפשריים: אינסופי… זה אחד מיתרונותיו של האינטרנט. אין גבול למה שאפשר לעשות ולמקומות אליהם אפשר להתפתח.

יתרון מרכזי: תשואה גבוהה, סיכון נמוך, השקעת זמן מינימלית. אפשר להתחיל מחר בבוקר.

חסרון מרכזי: האינטרנט הוא אוקינוס ענק שלא כל כלליו ברורים ואפשר ללכת בו לאיבוד. עם זאת, עם למידה נכונה בשילוב סבלנות אפשר להתגבר על חסרון זה.

מעוניינים בקורס שיווק שותפים? לחצו כאן ולמדו מהן אפשרויות הלימוד המובילות בישראל

קדימה לעסק…

יש לכם זמן וכסף כדי להתחיל לייצר הכנסה פסיבית? אז קדימה, לעסק…

אם כי אני ממליץ לעצור קודם ולקרוא את ששת הדברות שלי בנוגע להכנסה פסיבית. למה? כי כסף זה לא הכל בחיים. לחץ כאן לששת הדברות

או

רוצה ללמוד איך מקימים אתר נישה שמייצר הכנסה? לחץ כאן

Share This: